Z czym kojarzy nam się praca przez internet? Z zarabianiem bez wychodzenia z domu, dochodami bez ryzyka, elastycznością godzin pracy, dostępnością ofert, możliwością zarobienia dodatkowych pieniędzy, odpowiednio spożytkowanym nadmiarem wolnego czasu, kontrolowaniem wysokości zarobku, brakiem potrzeby posiadania specjalnych kwalifikacji, niekoniecznością wychodzenia z domu.

A jak jest naprawdę? Prawda wygląda niestety nieco inaczej. Nie twierdzę, że nie ma firm, które faktycznie dają możliwość łatwego zarobku bez wychodzenia z domu, twierdzę jednak, że niezliczone ilości oszustów psują wizerunek uczciwym firmom i niszczą zaufanie wobec podobnych ofert.

Wybrałam losowo 3 firmy pozwalające na zarabianie w domu. Pierwsza z nich już na stronie główne zawierała błąd ortograficzny w słowie odświeżanie, i choć w całej ofercie tysiące razy były ujęte słowa: całkowicie za darmo, bez ukrytych kosztów czy bez wpisowego, to na samym dole w warunkach rozpoczęcia pracy znalazłam numer konta, na które trzeba wpłacić kaucję w wysokości 19zł. O podobnych sytuacjach pisałam w październiku w tekście Chałupnictwo, czyli z taką pracą więcej tracą. Nie wiem jakim cudem notatka trafiła na pierwszą stronę wyszukiwania na frazę chałupnictwo, a dziennie odwiedza ją po kilkadziesiąt, czasami nawet kilkaset osób, co oznacza, że takie jest zainteresowanie pracą chałupniczą. Jakiś czas temu zauważyłam, że wpis jest konsekwentnie komentowany przez osobę, która próbuje na wiele różnych sposobów przemycić link do swojej strony zajmującej się oczywiście pracą chałupniczą, dodając więcej niż jeden komentarz i tworząc sztuczną dyskusję (właściwie między sobą), że chałupnictwo jednak jest opłacalne. Ja z kolei konsekwentnie usuwałam komentarze, kierując się zdrowym rozsądkiem, że uczciwa firma nie posuwałaby się do takich przyziemnych działań. W końcu doczekałam się maila od tejże firmy z propozycją zapłaty za umieszczenie linka. Wspaniałomyślnie miałam otrzymać jednorazowo 20zł za umieszczenie go we wpisie, z którego korzysta dziennie jak wspomniałam kilkadziesiąt, czasami nawet kilkaset osób, które być może skorzystałyby z oferty. Wchodzę na stronę i co widzę? Totalny kataklizm. Strona okropna. Prosta grafika pobrana z internetu. Na środku tekst, że „chałupnictwo najprostrzymi słowami jest to forma pracy wykonywana w domu” i dodatkowych kilka zdań. Żadnych ofert, kontaktu, ani nawet opisu na czym ta praca miałaby polegać. Jeszcze tylko w górnym rogu licznik zarobków wynoszący coś ponad 40 tys. Ale w jaki sposób ktoś mógłby zarobić i skąd ta kwota, tego zapewne nawet sam właściciel strony nie wie. Nie zgodziłam się, bo nie po to powstał tekst, by wyłudzić pieniądze od firm, dla których artykuł jest niewygodny, ale by przestrzec osoby codziennie szukające ofert pracy przed naciągaczami.

Kolejnym powodem, dla którego nie polecam pracy przez internet są niestety doświadczenia jednej z najlepszych blogerek, którą zapewne wszyscy nie raz czytali. Z otrzymanego od niej maila dowiedziałam się, że pisała artykuły w ramach zleceń przez internet dla wielu firm, które niestety okazywały się niewypłacalne. Tak też jej praca i poświęcony czas szły na marne, by firmy za darmo mogły korzystać z jej wcale nie małych umiejętności.

I trzeci już ostatni przykład, kiedy chciałam dowiedzieć się na czym polega zarabianie na oglądaniu stron. Wszystko prezentowało się bajecznie. Wypłaty już od 10zł, punkty naliczają się same, poza wchodzeniem na strony nic nie trzeba robić, za każde wejście otrzymuje się 2 punkty. Wypłata wspomnianych 10zł to 1.000.000 uzbieranych punktów, przy czym znalazłam paragraf regulaminu, który mówi „Jeśli user nie będzie posiadał minimalnej stawki wypłaty to wszystkie jego punkty zostaną skasowane.” Czyli zabraknie ci dwóch punktów? Sorry stary, zaczynasz od zera!

Zarabianie przez internet daje mnóstwo możliwości i korzyści, często nawet zaślepieni ofertą zapominamy sprawdzić, czy firma z którą chcemy podjąć współpracę jest wypłacalna i godna zaufania. Tym właśnie różni się szukanie pracy w realu. Idąc do biura, mamy bezpośredni kontakt z pracodawcą, pracownikami, widzimy warunki pracy i znamy adres firmy. Szukając pracy przez internet musimy zaufać wyłącznie adresowi www…