Najświeższe wyniki badań na zlecenie firmy Bayer nad seksualnością młodzieży wykazują, że  co dziesiąty 15-latek w Polsce przyznaje, że ma za sobą inicjację seksualną, seks uprawiał co trzeci 16- i 17-latek. Ponad połowa bez żadnej antykoncepcji. Większość przyznaje, że nie myśli o antykoncepcji. A kiedy się nadarzy okazja do seksu, korzystają z niej. Nie powstrzymuje ich brak zabezpieczeń przed ciążą i chorobami. Ze statystyk wynika że większość ciąż do 20. roku życia to ciąże nieplanowane.

 

17-letnia Ola, która przyznaje, że po raz pierwszy współżyła z chłopakiem, gdy miała 16 lat, wczesną inicjację seksualną wśród młodzieży tłumaczy:

- Dla jednych to wcześnie lecz drudzy chcą spróbować czegoś nowego, chcą skorzystać z życia i zobaczyć jak to jest. Jedni potępiają właśnie tak wczesne rozpoczęcie życia erotycznego, a inni chcą sprawdzić jak to jest jak starsze osoby mówią, że to takie fajne, przyjemne, a wszystko jest dla ludzi.

Śmiało opowiada o tym, że większość koleżanek współżyje, by móc się tym pochwalić rówieśnikom.

- Wiadomo są dziewczyny, dla których to nie jest ani trochę poważne, bo robią to tylko dlatego, że sprawia im to przyjemność i robią tzw. zawody, która więcej razy, albo z iloma chłopakami, a to nie na tym polega, ale jest też garstka takich, które podchodzą poważnie i wszystko było planowane nic na siłę.

Edukatorzy z Grupy Edukatorów Seksualnych „Ponton”, organizującej w Polsce wakacyjny telefon zaufania informują, że nastolatki dzwonią głównie z pytaniami o antykoncepcję. Wśród pytań nagminnie pojawiają się obawy o to, czy można zajść w ciążę po pierwszym razie lub od pocałunków. Seksuolodzy twierdzą, że dzieci dorastają w chaosie, eksperymentują na własną rękę, ponieważ prawie nic nie wiedzą o swojej seksualności. Alarmują, że nastolatkom jest niezbędna odpowiednia edukacja seksualna.

- Rodzice w tych czasach nie rozmawiają z nami o takich rzeczach, bo twierdzą że jesteśmy za młodzi, że mamy jeszcze czas, boją się po prostu, żebyśmy nie „wpadli”. Bardziej nasze skupisko informacji znajduje się wśród starszych znajomych, doświadczonych  jak i niektórych w Internecie, gdzie każdy nie wstydzi się po prostu rozmawiać o takich rzeczach – przyznaje 17-letnia Ola.

Na pytanie, skąd młodzież czerpie wiedzę na temat antykoncepcji opowiada:

- Raczej z Internetu, szkoła mimo, że tak wiele młodych dziewczyn jest w ciąży przymyka na to oczy, bo jak to ostatnio usłyszeliśmy: to one się „puściły” i oni nic tu zrobić nie mogą niestety. A rodzice, nie ma mowy nawet, żeby o tym wspomnieli chyba, że jedynie jak zobaczą nas z chłopakiem to od razu, żebyśmy sobie przypadkiem życia nie zniszczyli, a więcej nic nie powiedzą.

Według doniesień nastolatki, wiele dziewczyn świadomie podejmuje się współżycia bez zabezpieczenia, by zajść w ciążę.

- One twierdzą, że są na tyle dorosłe, że dadzą sobie radę, że rodzice im są teraz nie potrzebni, że ten kochany wymarzony chłopak, z którymi chcą mieć to dziecko im zapewni wszystko, i że będą szczęśliwymi matkami, a mają taki tok myślenia, że szkoła, praca, to nie dla nich, one teraz chcą tylko dziecka i nic więcej się nie liczy.

Gdzie, kiedy i w jakich okolicznościach? Nasuwają się pytania, skoro nastolatki mieszkają z rodzicami i wydawać by się mogło są pod stałym ich nadzorem. Ola szybko wyjaśnia gdzie i kiedy młodzież znajduje czas na zbliżenia:

- Często jak rodzice są w pracy to korzystamy z pustych domów ewentualnie nawet jak są w domu to się zdarza, że wiadomo nie zaglądają do pokoju i wtedy robi się wszystko, żeby się nie zorientowali, ale też znam przypadki, gdzie duża ilość osób preferuje po prostu seks w samochodzie, gdzie nikt im nie przeszkadza.

Aegis Media na zlecenie National Geographic Channel przeprowadził badania na próbie 2377 Polaków w wieku 15+, pytając co sądzą o uprawianiu seksu przez nieletnich. Spośród badanej młodzieży w wieku 15-17 lat, aż 55% dziewcząt i 73% chłopców uważa, że są już w wieku, kiedy można rozpocząć współżycie, zaś 81% kobiet i 59% mężczyzn w wieku powyżej 35 lat, sądzi, że właściwym wiekiem rozpoczęcia inicjacji seksualnej jest dopiero pełnoletniość lub ślub.

Anna Lisewska w artykule „Miłość i seks nastolatka a rodzice” przekonuje młodzież, że decydując się kontakt intymny, wypadałoby być dojrzałym i cieleśnie, i emocjonalnie, a zatem mając pewność, że to, co się robi jest słuszne, nie ma powodu, by się z tym ukrywać. „Po tym możesz poznać, czy jesteś dojrzały i wystarczająco dorosły: jeśli nie kierujesz się lękiem przed tym, co powiedzą czy zrobią rodzice, ani tym, by zrobić im na złość, na przekór, odwrotnie niż myślisz, że chcieliby, tylko swoim przemyślanym zdaniem, tym co dla Ciebie najlepsze, co jest wypadkową Twoich pragnień, Twoich doświadczeń i rad mądrzejszych od Ciebie.” twierdzi autorka artykułu.

Choć seksualne impulsy popychają nastolatków w dorosłe życie, wciąż większość z nich jest jeszcze dziećmi. Nie ma więc w tym nic dziwnego, że rodzice są przerażeni, kiedy ich dziecko zaczyna się z kimś spotykać i automatycznie podejrzewają, że rozpoczęło życie intymne.

Niestety seks wciąż jest tematem tabu w szkołach i domach nie zapewniając młodzieży odpowiedniego i przede wszystkim świadomego wkroczenia w dorosłe życie.