54ba06817c792a7d8309998c548db93fDzieci są doskonałymi obserwatorami. Nie tylko uczą się od nas wielu zachowań, ale także analizują je i starają się zrozumieć. I choć dzisiaj każdy z nas uwielbia wspominać beztroskie dzieciństwo, to wtedy naszym największym marzeniem była dorosłość, która głównie kojarzyła nam się z brakiem wszelkich zakazów.

I tak, zdaniem dziecka:

1. Dorośli nie mają problemów ze wstawaniem.

Dorośli budzą się co dzień skoro świt, zawsze wypoczęci i chętni, by przygotować nam śniadanie. Przez całe wczesne dzieciństwo byłam wprost przekonana, że dorośli śpią właściwie tylko dlatego, bo jest ciemno i nie mieliby nic innego do roboty.

2. Potrafią nie wydać wszystkich pieniędzy na słodycze.

Prawdziwy fenomen. Dorośli mają mnóstwo pieniędzy i potrafią powstrzymać się, by nie wydać wszystkiego na raz na słodycze i zabawki. Trzeba być naprawdę dorosłym, by umieć zwalczać podobne pokusy.

3. Rozumieją żarty zakończone „dzieci słuchają”.

Spotkania dorosłych zawsze są przepełnione dowcipami, których nie do końca dzieci rozumieją, choć zawsze dorośli starają się coś ukryć krótkim „nie przy dzieciach”. Bycie dorosłym na pewno sprawia, że żarty stają się zrozumiałe.

4. Tata pali papierosy, mama nie przewraca się w obcasach.

Zabawy w dorosłych zazwyczaj polegały na udawaniu palenia paluszków solonych i paradowaniu w za dużych szpilkach mamy. A jeśli się poszczęściło i szminka znalazła się w zasięgu rąk, miałyśmy jeszcze okazję umalować usta.

5. Sami przechodzą przez ulicę.

Wolność i niezależność zapewne objawia się możliwością samodzielnego przedostania się na drugą stronę jezdni. Niezaprzeczalnie.

6. Nie muszą się uczyć.

Ile razy z zazdrością myśleliśmy o tym, że rodzice spędzają tyle czasu w pracy, co my w szkole, co więcej dostają za to pieniądze i nie mają zadawanych prac domowych? Mnóstwo!

7. Każą być cicho na Wiadomościach.
 
Akurat kiedy mamy mnóstwo do opowiedzenia po Wieczorynce, musimy być cicho, ponieważ z niewytłumaczalnych powodów dorośli uważnie, choć z dziwnym poddenerwowaniem słuchają o podwyżkach cen, wojnach i rabunkach. Po co oglądać coś, co nas złości? Chyba tylko dorośli to wiedzą.

8. Piją alkohol, choć twierdzą, że nie lubią

Kiedy nie chcemy wypić tranu lub syropu, płaczem, prośbami a nawet błaganiem staramy się wzbudzić litość w rodzicach i uniknąć spożywania czegoś, co nam zwyczajnie nie smakuje. Dorośli czerpią przyjemność z picia czegoś, co jest niedobre.

Każdy ma własne wyobrażenie dorosłości, które zazwyczaj jest bardzo dalekie od rzeczywistości. A Wy? Co było dla Was symbolem dorosłości?

foto: www.pinterest.com